VatanMedya.CoM

Muharrem İnce: Merkez Bankası hakkında suç duyurusunda bulunacağız

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, parti avukatları aracılığıyla Merkez Bankası ve Para Politikası Kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Muharrem İnce: Merkez Bankası hakkında suç duyurusunda bulunacağız
20 Kasım 2021 - 19:45

Muharrem İnce, Konya programı kapsamında Sultan Selim Camisi’nde kıldığı cuma namazının ardından Mevlana Meydanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Türkiye’yi karış karış dolaştıklarını, yakın zamanda da partilerinin Konya örgütünü kuracaklarını söyleyen İnce, Konya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“İki ayda yüzde 30’luk bir döviz artışıyla karşı karşıyayız”

Ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan İnce, şunları kaydetti:

“Bugün partimiz adına avukatlarımız Merkez Bankası ve Para Politikası Kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacak. Merkez Bankası Kanunu çok açık. Para Politikası Kurulu ve Merkez Bankası yöneticilerine, fiyat istikrarını koruma, bağımsız karar alma ve bu konuda politika uygulama yetkisi veriyoruz. Yani Merkez Bankası Kanunu, Merkez Bankası yöneticilerine ve Para Politikası Kurulu üyelerine ‘Bağımsız karar alın’ diyor. Kanun bunlara yetki veriyor, ‘Fiyat istikrarını koruyun’ diyor. Böyle olmasına rağmen karşılaştığımız olay çok net. Döviz artışı.

Bu döviz artışı, enerji fiyatlarında artış demektir. Enerji fiyatlarında artış ayrıca ham maddede artış demektir ve diğer tüm girdilerin fiyatını arttıracaktır. Bunun sonucunda karşımıza enflasyon olarak çıkacaktır.”

Merkez Bankası’nın bağımsız kararlar alamadığını savunan İnce, “Enflasyon düşmeden faiz indirirsen, döviz artar. 50 kere söyledik. 51’inciyi bir daha söyleyelim. Enflasyonu düşürmeden bu işlemi yaparsan sen takıntılı bir adam olursun, hiçbir işe yaramaz bu. Fakirin, milletin işine yaramaz, varlıklıların işine yarar.” diye konuştu.